Profiteroles
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1100kj (263 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1100kj (263 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.2g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.2g |
| Saturated Fat | 8.9g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 80.9090909090909% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 80.9% |
| Saturated Fat Value | 8.9g |
| Score | 15 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 19g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 19g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- L'artisan Givré Crème Glacée Lait De Coco (Similarity score: 11.25)
- Excellence Profiteroles À La Crème Pâtissière Et Sauce Au Chocolat (Similarity score: 11.47)
- Kinder Ice Cream Sandwich (Similarity score: 11.60)
- Pasticceria Italiana Profiteroles (Similarity score: 11.94)
- Netto Netto Glace Cones Chocolat *8 (Similarity score: 13.45)
- Sammontana Amando (Similarity score: 13.52)
- Coop,prix Garantie Cornet Chocolat (Similarity score: 15.39)
- Crai Tiramisù (Similarity score: 15.39)
- Carrefour Tiramisu (Similarity score: 15.55)
- Prix Garantie Cornets (Similarity score: 15.55)
- Pause Snack,auchan Profiteroles Au Chocolat (Similarity score: 15.58)
- Carrefour Chocolat Pistache (Similarity score: 15.90)
- Gutbio Helado De Cobertura De Chocolate Ecologico (Similarity score: 16.51)
- Ice Cream Bars (Similarity score: 17.03)
- Lidl,milbona Tiramisù (Similarity score: 17.13)