Netto Netto Glace Cones Chocolat *8
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1105kj (265 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1105kj (265 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.8g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.8g |
| Saturated Fat | 9.4g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 78.33333333333333% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 78.3% |
| Saturated Fat Value | 9.4g |
| Score | 17 |
| Sodium | 79.2mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 79.2mg |
| Sugars | 26.1g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 26.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Lidl,milbona Tiramisù (Similarity score: 10.67)
- Carrefour Tiramisu (Similarity score: 11.42)
- Coop,prix Garantie Cornet Chocolat (Similarity score: 11.49)
- Excellence Profiteroles À La Crème Pâtissière Et Sauce Au Chocolat (Similarity score: 11.68)
- Prix Garantie Cornets (Similarity score: 11.87)
- Sammontana Amando (Similarity score: 12.41)
- Edeka,edeka Italia Tiramisu (Similarity score: 12.85)
- Pause Snack,auchan Profiteroles Au Chocolat (Similarity score: 12.93)
- Pasticceria Italiana Profiteroles (Similarity score: 12.95)
- Profiteroles (Similarity score: 13.45)
- Consum Cono Sabor Vainilla Y Caramelo (Similarity score: 13.82)
- Kinder Ice Cream Sandwich (Similarity score: 13.83)
- Hacendado Menta Choco Trozos (Similarity score: 14.35)
- Auchan Cônes Vanille Café (Similarity score: 15.06)
- Ice Cream Bars (Similarity score: 15.68)