Ice cream bars
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1100kj (263 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1100kj (263 calories/kcal) |
| Fiber | 1.1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4.21g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.21g |
| Saturated Fat | 10.53g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 71.43826322930799% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 71.4% |
| Saturated Fat Value | 10.5g |
| Score | 16 |
| Sodium | 74mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 74mg |
| Sugars | 22.11g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 22.11g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ben & Jerry's 500ml Caramel Chew Chew Ben &jerry's (Similarity score: 8.86)
- Gutbio Helado De Cobertura De Chocolate Ecologico (Similarity score: 11.26)
- Prix Garantie Cornets (Similarity score: 11.72)
- Consum Cono Sabor Vainilla Y Caramelo (Similarity score: 11.76)
- Coop,prix Garantie Cornet Chocolat (Similarity score: 11.78)
- Hacendado Menta Choco Trozos (Similarity score: 12.41)
- Thiriet 6 Cornets Vanille Chocolat (Similarity score: 12.65)
- Friendly's Ice Cream (Similarity score: 12.78)
- Excellence Profiteroles À La Crème Pâtissière Et Sauce Au Chocolat (Similarity score: 13.58)
- Peanut Butter Truffle Dairy Free Frozen Dessert, Peanut Butter Truffle (Similarity score: 13.92)
- Pasticceria Italiana Profiteroles (Similarity score: 14.34)
- Saveurs U, U Saveurs, U Profiteroles (Similarity score: 14.57)
- Fazer,pingviini,dumle Dumle Kermajäätelö (Similarity score: 14.86)
- Haagen Dazs Spirits Rum Tres Leches Ice Cream (Similarity score: 15.22)
- Netto Netto Glace Cones Chocolat *8 (Similarity score: 15.68)
Ingredients List
- Reduced Fat Ice Cream
- Chocolate Flavored Coating
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)