Pasticceria italiana Profiteroles
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1105kj (265 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1105kj (265 calories/kcal) |
| Fiber | 2.6 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 6.3g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 6.3g |
| Saturated Fat | 9g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 75.63025210084034% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 75.6% |
| Saturated Fat Value | 9g |
| Score | 13 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 19.8g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 19.8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Excellence Profiteroles À La Crème Pâtissière Et Sauce Au Chocolat (Similarity score: 5.13)
- Pause Snack,auchan Profiteroles Au Chocolat (Similarity score: 7.64)
- Carrefour Tiramisu (Similarity score: 8.07)
- Bonta Divina Profiteroles, Schokolade (Similarity score: 11.45)
- Profiteroles (Similarity score: 11.94)
- Saveurs U, U Saveurs, U Profiteroles (Similarity score: 12.38)
- Netto Netto Glace Cones Chocolat *8 (Similarity score: 12.95)
- Prix Garantie Cornets (Similarity score: 13.13)
- Kinder Ice Cream Sandwich (Similarity score: 13.68)
- Coop,prix Garantie Cornet Chocolat (Similarity score: 13.78)
- Gutbio Helado De Cobertura De Chocolate Ecologico (Similarity score: 14.07)
- Ice Cream Bars (Similarity score: 14.34)
- Hacendado Menta Choco Trozos (Similarity score: 14.37)
- Sammontana Amando (Similarity score: 14.65)
- Milbona Tiramisu Bio (Similarity score: 15.49)
Ingredients List
- Chocolate Powder
- Sugar
- Stabiliser
- Fat Reduced Cocoa
- Alcohol
- Dark Chocolate
- Corn Starch
- E150
- Thickener
- Emulsifier
- Natural Flavouring
- Salt
- Raising Agent
- Glucose Syrup
- Coconut Oil
- Sugar
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)