Pause Snack,Auchan Profiteroles au Chocolat
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1109kj (266 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1109kj (266 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 6.2g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 6.2g |
| Saturated Fat | 9g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 75% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 75% |
| Saturated Fat Value | 9g |
| Score | 15 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 20g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Carrefour Tiramisu (Similarity score: 2.32)
- Excellence Profiteroles À La Crème Pâtissière Et Sauce Au Chocolat (Similarity score: 5.66)
- Bonta Divina Profiteroles, Schokolade (Similarity score: 7.62)
- Pasticceria Italiana Profiteroles (Similarity score: 7.64)
- Milbona Tiramisu Bio (Similarity score: 11.66)
- Netto Netto Glace Cones Chocolat *8 (Similarity score: 12.93)
- Hacendado Menta Choco Trozos (Similarity score: 13.44)
- Gutbio Helado De Cobertura De Chocolate Ecologico (Similarity score: 14.15)
- Lidl,milbona Tiramisù (Similarity score: 14.17)
- Conad Biscotto Gelato (Similarity score: 14.44)
- Kinder Ice Cream Sandwich (Similarity score: 14.68)
- Saveurs U, U Saveurs, U Profiteroles (Similarity score: 15.04)
- Profiteroles (Similarity score: 15.58)
- Coop,prix Garantie Cornet Chocolat (Similarity score: 16.25)
- Edeka,edeka Italia Tiramisu (Similarity score: 16.26)