Prix Garantie Cornets
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1100kj (263 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1100kj (263 calories/kcal) |
| Fiber | 1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.5g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.5g |
| Saturated Fat | 8g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 72.72727272727273% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 72.7% |
| Saturated Fat Value | 8g |
| Score | 14 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 26g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 26g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Coop,prix Garantie Cornet Chocolat (Similarity score: 2.24)
- Consum Cono Sabor Vainilla Y Caramelo (Similarity score: 7.17)
- Sammontana Amando (Similarity score: 11.55)
- Ben & Jerry's 500ml Caramel Chew Chew Ben &jerry's (Similarity score: 11.65)
- Ice Cream Bars (Similarity score: 11.72)
- Netto Netto Glace Cones Chocolat *8 (Similarity score: 11.87)
- Fazer,pingviini,dumle Dumle Kermajäätelö (Similarity score: 12.06)
- Hacendado Menta Choco Trozos (Similarity score: 12.10)
- Excellence Profiteroles À La Crème Pâtissière Et Sauce Au Chocolat (Similarity score: 12.58)
- Edeka Make Choco Crumble Great Again (Similarity score: 13.13)
- Pasticceria Italiana Profiteroles (Similarity score: 13.13)
- Friendly's Ice Cream Llc Friendly's, Premium Ice Cream Cake, Chocolate Vanilla (Similarity score: 14.37)
- Friendly's Ice Cream (Similarity score: 15.08)
- Carrefour Tiramisu (Similarity score: 15.37)
- Profiteroles (Similarity score: 15.55)
Ingredients List
- Emulsifier
- Hazelnut
- Stabiliser
- Flavouring
- Caramelised Sugar Syrup
- Salt
- Colour
- Sugar
- Wheat Flour
- Sugar
- Palm Fat
- Coconut Oil
- Water
- Cocoa Powder
- Emulsifier
- Hazelnut
- Acid
- Stabiliser
- Wheat Flour
- Caramelised Sugar Syrup
- Flavouring
- Salt
- Colour
- Sugar
- Wheat Flour
- Water
- Palm Fat
- Coconut Oil
- Water
- Glucose Syrup
- Chocolate Powder
- Cocoa Powder
- Emulsifier
- Hazelnut
- Stabiliser
- Caramelised Sugar Syrup
- Salt
- Flavouring
- Palm Fat
- Coconut Oil
- Glucose Syrup
- Cocoa Powder
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)