Ben & Jerry's 500ML Caramel Chew Chew Ben &jerry's
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1100kj (263 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1100kj (263 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.5g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.5g |
| Saturated Fat | 10g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 66.66666666666666% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 10g |
| Score | 17 |
| Sodium | 76mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 76mg |
| Sugars | 25g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Haagen Dazs Spirits Rum Tres Leches Ice Cream (Similarity score: 7.12)
- Fazer,pingviini,dumle Dumle Kermajäätelö (Similarity score: 7.38)
- Ben & Jerry's Half Baked (Similarity score: 7.77)
- Ice Cream Bars (Similarity score: 8.86)
- Hacendado Menta Choco Trozos (Similarity score: 9.95)
- Consum Cono Sabor Vainilla Y Caramelo (Similarity score: 10.72)
- Coop,prix Garantie Cornet Chocolat (Similarity score: 11.26)
- Prix Garantie Cornets (Similarity score: 11.65)
- Friendly's Ice Cream (Similarity score: 12.00)
- Edeka Make Choco Crumble Great Again (Similarity score: 12.35)
- Häagen Dazs Gluten Free Dulce De Leche Ice Cream Cup (Similarity score: 13.09)
- Grycan,lody Od Pokoleń Lody Śmietankowe (Similarity score: 14.02)
- Grycan Lody Śmietankowe (Similarity score: 14.02)
- Fauchon Bûche Mangue Passion Fauchon (Similarity score: 14.27)
- Sammontana Barattolino Sammontana Vaniglia E Pistacchio (Similarity score: 14.42)