Peanut butter truffle dairy free frozen dessert, peanut butter truffle
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1100kj (263 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1100kj (263 calories/kcal) |
| Fiber | 7.4 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 7.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 1 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 4.21g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.21g |
| Saturated Fat | 10.53g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 66.68777707409753% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 10.5g |
| Score | 12 |
| Sodium | 74mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 74mg |
| Sugars | 18.95g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 19g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ice Cream Bars (Similarity score: 13.92)
- Saveurs U, U Saveurs, U Profiteroles (Similarity score: 15.34)
- Sam's Choice Ice Cream (Similarity score: 16.21)
- Ben & Jerry's 500ml Caramel Chew Chew Ben &jerry's (Similarity score: 16.45)
- Bonneterre Tiramisu (Similarity score: 17.18)
- Häagen Dazs Cookies & Cream (Similarity score: 17.80)
- Häagen Dazs Cookies And Cream (Similarity score: 18.04)
- Real Cream Bars (Similarity score: 18.15)
- Haagen Dazs Spirits Rum Tres Leches Ice Cream (Similarity score: 18.45)
- Grycan Lody Śmietankowe (Similarity score: 18.47)
- Grycan,lody Od Pokoleń Lody Śmietankowe (Similarity score: 18.47)
- Friendly's Ice Cream (Similarity score: 18.84)
- Pasticceria Italiana Profiteroles (Similarity score: 19.29)
- Adelie L'intense Bûche Chocolat Praliné 8 Parts (Similarity score: 19.32)
- Ben & Jerry's Half Baked (Similarity score: 19.33)
Ingredients List
- Coconut Cream
- Oat
- E410
- E471
- Dextrose
- Salt
- E412
- Cocoa
- Natural Flavouring
- Corn Starch
- Soya Lecithin
- Water
- E150a
- Sugar
- Peanut
- Tapioca Maltodextrin
- E968
- Cocoa Processed With Alkali
- Coconut Oil
- Peanut Oil
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)