Auchan Tiramisu
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1059kj (254 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1059kj (254 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 5g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5g |
| Saturated Fat | 7.6g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 69.0909090909091% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 69.1% |
| Saturated Fat Value | 7.6g |
| Score | 14 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 20g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Italiamo Panna Cotta Al Caramello (Similarity score: 5.39)
- Straus Family Creamery Organic Super Premium Ice Cream, Vanilla Chocolate Chip (Similarity score: 10.50)
- Yuengling's Yuengling's, Ice Cream, Espresso Chocolate Chip (Similarity score: 10.98)
- Baileys Chocolate Secret Ice Cream (Similarity score: 11.32)
- Organic Mochaccino (Similarity score: 11.76)
- Organic Ice Cream (Similarity score: 12.08)
- Mint Fudge Cookie Dairy Free Frozen Dessert, Mint Fudge Cookie (Similarity score: 13.94)
- Magnum Mag Crun Cookie 90ml (Similarity score: 14.68)
- Baileys Coffe Delight (Similarity score: 15.30)
- Little Moons 6 Mochi Crème Glacée Noix De Coco 192g (Similarity score: 15.41)
- Mochi Chocolat Stracciatella (Similarity score: 15.77)
- G7 Buontalenti Alla Crema (Similarity score: 15.95)
- G7 Gelato Madre (Similarity score: 15.95)
- Nestlé Princesa Nata (Similarity score: 16.28)
- Cora Feuilleté Parfums Caramel Et Vanille (Similarity score: 16.33)
Ingredients List
- Marsala Wine
- E1510
- Corn Starch
- Emulsifier
- Natural Flavouring
- Glucose Syrup
- Sugar
- E1510
- Mascarpone
- Wheat Flour
- Emulsifier
- Raising Agent
- E500
- Dextrose
- Corn Starch
- Sugar
- Cocoa Butter
- Pasteurized Cream
- Pasteurised Milk
- Glucose Syrup
- Skimmed Milk Powder
- Egg Yolk
- Sugar
- Coconut Oil
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)