Straus Family Creamery organic super premium ice cream, vanilla chocolate chip
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1059kj (254 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1059kj (254 calories/kcal) |
| Fiber | 1.1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.3g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.3g |
| Saturated Fat | 9.89g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 64.30429128738622% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.3% |
| Saturated Fat Value | 9.9g |
| Score | 15 |
| Sodium | 44mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 44mg |
| Sugars | 20.88g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20.88g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Magnum Mag Crun Cookie 90ml (Similarity score: 6.54)
- Yuengling's Yuengling's, Ice Cream, Espresso Chocolate Chip (Similarity score: 8.18)
- Organic Ice Cream (Similarity score: 10.15)
- Auchan Tiramisu (Similarity score: 10.50)
- Vanilla Bean Ice Cream (Similarity score: 10.99)
- Italiamo Panna Cotta Al Caramello (Similarity score: 11.28)
- Baileys Chocolate Secret Ice Cream (Similarity score: 11.67)
- Häagen Dazs Glaces Fruit Collection (Similarity score: 12.84)
- Steve's Ice Cream Brooklyn Blackout Cake Ice Cream, Brooklyn Blackout Cake (Similarity score: 12.87)
- Organic Mochaccino (Similarity score: 13.08)
- Baileys Coffe Delight (Similarity score: 13.24)
- Cookie Dough Eis (Similarity score: 13.40)
- Häagen Dazs Summer Berries & Cream (Similarity score: 13.44)
- Häagen Dazs Fruit Collection (Similarity score: 14.03)
- Coffee Ice Cream With Rich Dark Chocolate Flavored Chips (Similarity score: 14.35)
Ingredients List
- Pasteurized Cream And Nonfat Milk
- Cane Sugar
- Chocolate Pieces
- Egg Yolk
- Vanilla Extract
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)