Baileys Coffe Delight
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1067kj (256 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1067kj (256 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.6g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.6g |
| Saturated Fat | 11g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 64.70588235294117% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.7% |
| Saturated Fat Value | 11g |
| Score | 17 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 21g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Häagen Dazs Fruit Collection (Similarity score: 5.90)
- Häagen Dazs Glaces Fruit Collection (Similarity score: 8.17)
- G7 Buontalenti Alla Crema (Similarity score: 8.29)
- G7 Gelato Madre (Similarity score: 8.29)
- Oregon Ice Cream Chocolate Chocolate Chip Ice Cream (Similarity score: 8.38)
- Oregon Ice Cream Mint Chip Ice Cream, Mint Chip (Similarity score: 8.45)
- Baileys Chocolate Secret Ice Cream (Similarity score: 8.74)
- Häagen Dazs Summer Berries & Cream (Similarity score: 9.15)
- Coffee Ice Cream With Rich Dark Chocolate Flavored Chips (Similarity score: 9.74)
- Ice Cream (Similarity score: 10.28)
- Steve's Ice Cream Brooklyn Blackout Cake Ice Cream, Brooklyn Blackout Cake (Similarity score: 11.42)
- Erhard Bûche Glacée Artisanale Vanille Marron (Similarity score: 11.80)
- Straus Family Creamery Organic Super Premium Ice Cream, Vanilla Chocolate Chip (Similarity score: 13.24)
- Glace Collection Gourmande (Similarity score: 13.80)
- La Creme Brulee (Similarity score: 13.86)
Ingredients List
- Whipped Cream
- Glucose Syrup
- Caramelised Sugar Syrup
- Emulsifier
- Modified Starch
- Stabiliser
- Acidity Regulator
- Natural Flavouring
- Alcohol
- Skimmed Milk
- Milk
- Alcohol
- Sugar
- Water
- Invert Sugar Syrup
- Egg Yolk
- Skimmed Milk Powder
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)