G7 Buontalenti alla crema
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1067kj (256 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1067kj (256 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.1g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.1g |
| Saturated Fat | 11g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 68.75% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 68.8% |
| Saturated Fat Value | 11g |
| Score | 18 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 25g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- G7 Gelato Madre (Similarity score: 0.00)
- Coffee Ice Cream With Rich Dark Chocolate Flavored Chips (Similarity score: 6.13)
- Baileys Chocolate Secret Ice Cream (Similarity score: 6.33)
- Baileys Coffe Delight (Similarity score: 8.29)
- Ice Cream (Similarity score: 10.10)
- Häagen Dazs Fruit Collection (Similarity score: 11.44)
- Oregon Ice Cream Mint Chip Ice Cream, Mint Chip (Similarity score: 12.15)
- Häagen Dazs Glaces Fruit Collection (Similarity score: 12.76)
- Steve's Ice Cream Brooklyn Blackout Cake Ice Cream, Brooklyn Blackout Cake (Similarity score: 13.19)
- Hacendado Nata Choco (Similarity score: 13.27)
- Häagen Dazs Summer Berries & Cream (Similarity score: 13.33)
- Glace Collection Gourmande (Similarity score: 13.99)
- Oregon Ice Cream Chocolate Chocolate Chip Ice Cream (Similarity score: 15.08)
- La Michoacana Chocolate Dipped Neapolitan Ice Cream Bar (Similarity score: 15.10)
- Hacendado Tarta Helada Nata Chocolate (Similarity score: 15.15)