Nestlé Princesa nata
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1050kj (251 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1050kj (251 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.2g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.2g |
| Saturated Fat | 9.5g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 65.51724137931035% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 65.5% |
| Saturated Fat Value | 9.5g |
| Score | 17 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 23.7g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Pam & Panorama Tartufo Bianco (Similarity score: 7.19)
- Organic Ice Cream (Similarity score: 7.23)
- Ben & Jerry's, Unilever Coffee Coffee Buzzbuzzbuzz Ice Cream (Similarity score: 8.78)
- Bûche A La Framboise (Similarity score: 9.07)
- Spartan A Premium Ice Cream (Similarity score: 9.82)
- Pretty Please With A Cherry On Top Cherry Amaretto Flavored Flavored Ice Cream With Dark Sweet Cherry Halves And Chocolate Flavored Chips (Similarity score: 9.88)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 9.89)
- Organic Mochaccino (Similarity score: 10.06)
- Carte D'or Carte D'or Les Suprêmes Glace Parfait Chocolat 130ml X2 (Similarity score: 12.75)
- Charlotte Artisanale À La Mangue (Similarity score: 12.77)
- Holanda,unilever Magnum Praliné (Similarity score: 13.29)
- Patrimoine Gourmand Glace Chocolat Noir (Similarity score: 13.37)
- Little Moons 6 Mochi Crème Glacée Noix De Coco 192g (Similarity score: 14.16)
- Nestle Best Înghețată Cu Aromă De Ciocolată (Similarity score: 14.17)
- Magnum,unilever Magnum Vegan Sea Salt Caramel (Similarity score: 14.55)