Patrimoine Gourmand Glace chocolat noir
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1046kj (250 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1046kj (250 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.8g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.8g |
| Saturated Fat | 10g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 66.66666666666666% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 10g |
| Score | 17 |
| Sodium | 48mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 48mg |
| Sugars | 23g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ashby's Sterling Ashby's Sterling, Ice Cream, Amaretto Cherry (Similarity score: 5.83)
- Coop Tartufo Bianco (Similarity score: 7.69)
- Cherry Amaretto Flavored Super Premium Ice Cream With Dark Sweet Cherry Halves And Chocolate Flavored Chips, Cherry Amaretto (Similarity score: 7.80)
- Magnum,unilever,miko Magnum Glace Batonnet Pistache 4x100ml (Similarity score: 7.94)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 8.02)
- Delhaize Tiramisu (Similarity score: 8.03)
- Picard Tiramisu (Similarity score: 8.44)
- Cherry Chocolate & Cream Bars, Cherry Chocolate & Cream (Similarity score: 9.25)
- Magnum Magnum Glace Bâtonnet Pistache 4x400ml (Similarity score: 9.31)
- Pretty Please With A Cherry On Top Cherry Amaretto Flavored Flavored Ice Cream With Dark Sweet Cherry Halves And Chocolate Flavored Chips (Similarity score: 9.60)
- Bontà Divina Tiramisù (Similarity score: 9.94)
- Leader Price Xtra Savoureux (Similarity score: 10.01)
- Oberweis Dairy Ice Cream (Similarity score: 10.73)
- Spartan A Premium Ice Cream (Similarity score: 11.01)
- Mousse Au Chocolat (Similarity score: 11.61)
Ingredients List
- Water
- Dark Chocolate
- Cocoa Bean
- Sugar
- Stabiliser
- E410
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)