Delhaize Tiramisu
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1046kj (250 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1046kj (250 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.9g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 4.9g |
| Saturated Fat | 7.6g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 69.72477064220183% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 69.7% |
| Saturated Fat Value | 7.6g |
| Score | 14 |
| Sodium | 48mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 48mg |
| Sugars | 20.7g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Bontà Divina Tiramisù (Similarity score: 5.67)
- Picard Tiramisu (Similarity score: 6.36)
- Ashby's Sterling Ashby's Sterling, Ice Cream, Amaretto Cherry (Similarity score: 8.00)
- Patrimoine Gourmand Glace Chocolat Noir (Similarity score: 8.03)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 8.30)
- Coop Tartufo Bianco (Similarity score: 9.27)
- Delhaize Tiramisu (Similarity score: 11.57)
- Mousse Au Chocolat (Similarity score: 11.80)
- Magnum,unilever,miko Magnum Glace Batonnet Pistache 4x100ml (Similarity score: 11.80)
- Cherry Amaretto Flavored Super Premium Ice Cream With Dark Sweet Cherry Halves And Chocolate Flavored Chips, Cherry Amaretto (Similarity score: 11.82)
- Pretty Please With A Cherry On Top Cherry Amaretto Flavored Flavored Ice Cream With Dark Sweet Cherry Halves And Chocolate Flavored Chips (Similarity score: 12.13)
- Tillamook Tillamook, Frozen Custard (Similarity score: 12.93)
- Delhaize Panna Cota (Similarity score: 12.94)
- Philips,bonta Divina Bonta Divina Selection Tiramisu Le Pot De 100 G (Similarity score: 12.95)
- Cherry Chocolate & Cream Bars, Cherry Chocolate & Cream (Similarity score: 13.01)