Auchan Mousse au chocolat glaçée
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1125kj (269 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1125kj (269 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.8g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.8g |
| Saturated Fat | 10g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 76.92307692307693% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 76.9% |
| Saturated Fat Value | 10g |
| Score | 18 |
| Sodium | 92mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 92mg |
| Sugars | 27g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 27g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Coop Cono Alla Panna (Similarity score: 9.91)
- Great Value, Wal Mart Stores Inc Ice Cream Cone (Similarity score: 10.54)
- Good Humor, Oreo, Frozen Dessert Cone Made With Oreo Wafer Pieces, Naturally & Artificially Flavored (Similarity score: 13.28)
- Good Humor, Unilever Good Humor, Oreo, Frozen Oreo Dessert Cone, Naturally And Artificially Flavored (Similarity score: 13.28)
- Jon Donaire Ice Cream Tarts (Similarity score: 16.33)
- Dia Conos De Vainilla Con Nueces De Macadamia (Similarity score: 16.41)
- Bofrost Barista Café Selection (Similarity score: 16.49)
- Pirkka Jäätelötuutit Toffee (Similarity score: 16.93)
- Bio Village,marque Repère Profiteroles Sauce Chocolat (Similarity score: 18.10)
- Prix Mini Cônes Saveur Vanille (Similarity score: 18.64)
- Glace (Similarity score: 19.04)
- Leader Price 6 Cônes Saveur Spéculoos (Similarity score: 19.25)
- Bertolli Bertolli Desserts Triple Chocolate Strata, 6 Oz (Similarity score: 19.56)
- Stout Chocolate Pretzel Crunch Ice Cream, Stout Chocolate Pretzel Crunch (Similarity score: 20.13)
- Mondo Italiano Tiramisu (Similarity score: 20.54)