Great Value, Wal-Mart Stores Inc. Ice cream cone
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1130kj (271 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1130kj (271 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.25g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.25g |
| Saturated Fat | 8.99g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 72.73462783171522% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 72.7% |
| Saturated Fat Value | 9g |
| Score | 16 |
| Sodium | 90mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 90mg |
| Sugars | 26.97g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 27g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Coop Cono Alla Panna (Similarity score: 7.02)
- Jon Donaire Ice Cream Tarts (Similarity score: 9.64)
- Auchan Mousse Au Chocolat Glaçée (Similarity score: 10.54)
- Bofrost Barista Café Selection (Similarity score: 12.01)
- Private Selection Cookies & Cream Ice Cream (Similarity score: 13.55)
- Bio Village,marque Repère Profiteroles Sauce Chocolat (Similarity score: 14.60)
- Three Twins Ice Cream Ice Cream (Similarity score: 15.07)
- Stout Chocolate Pretzel Crunch Ice Cream, Stout Chocolate Pretzel Crunch (Similarity score: 15.50)
- Private Selection, English Toffee Caramel Ice Cream (Similarity score: 15.91)
- Private Selection Ice Cream (Similarity score: 15.91)
- Häagen Dazs Helado Dulce De Leche (Similarity score: 17.30)
- Giant Eagle Caramel Ice Cream, Snicker Doodle (Similarity score: 17.60)
- Bertolli Bertolli Desserts Triple Chocolate Strata, 6 Oz (Similarity score: 19.02)
- Crai Biscotto Alla Vaniglia Crai (Similarity score: 19.73)
- Real Premium Ice Cream (Similarity score: 19.96)
Ingredients List
- Ice Cream
- Orange Sherbet
- Coating
- Cone
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)