Crai Biscotto alla vaniglia CRAI
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1125kj (269 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1125kj (269 calories/kcal) |
| Fiber | 1.2 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4.9g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 4.9g |
| Saturated Fat | 6.8g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 76.40449438202246% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 76.4% |
| Saturated Fat Value | 6.8g |
| Score | 12 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 22g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 22g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cucina Nobile Tiramisu (Similarity score: 13.00)
- Conad Biscotto Gelato (Similarity score: 13.11)
- Mondo Italiano Tiramisu (Similarity score: 13.62)
- Tiramisu (Similarity score: 14.18)
- Despar,spar Buonbiscotto (Similarity score: 15.12)
- Coop Cono Alla Panna (Similarity score: 16.61)
- Bertolli Desserts Lemoncello, 6 Oz (Similarity score: 16.73)
- Glace (Similarity score: 17.03)
- Auchan Cônes Glacés Chocolat Auchan (Similarity score: 17.82)
- Ben & Jerry's,unilever Classic Mix (Similarity score: 17.83)
- Bonta Divina Profiteroles, Schokolade (Similarity score: 18.48)
- Leader Price Cônes Noix De Coco (Similarity score: 18.87)
- Dunnes Stores Tiramisu (Similarity score: 18.97)
- Lemon Ice Cream Wafer Sandwiches, Lemon (Similarity score: 19.03)
- Prix Mini Cônes Saveur Vanille (Similarity score: 19.35)