Mondo Italiano Tiramisu
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1130kj (271 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1130kj (271 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.1g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.1g |
| Saturated Fat | 9.5g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 81.89655172413794% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 81.9% |
| Saturated Fat Value | 9.5g |
| Score | 17 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 23.1g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Despar,spar Buonbiscotto (Similarity score: 7.61)
- Cucina Nobile Tiramisu (Similarity score: 10.12)
- Auchan Cones Sundae Caramel (Similarity score: 10.26)
- Casino Cônes Caramel Beurre Salé Coeur De Sauce Caramel Au Beurre Salé X6 (Similarity score: 11.32)
- Glace (Similarity score: 11.86)
- Syv Cono Helado Vainilla Chocolate (Similarity score: 11.99)
- Crai Biscotto Alla Vaniglia Crai (Similarity score: 13.62)
- Tiramisu (Similarity score: 14.64)
- Dia Conos De Vainilla Con Nueces De Macadamia (Similarity score: 14.73)
- Coop Cono Alla Panna (Similarity score: 14.81)
- Dia (Similarity score: 16.06)
- Dunnes Stores Tiramisu (Similarity score: 16.31)
- Délisse,marque Repère Profiteroles X 4 (Similarity score: 16.78)
- M&s,marks & Spencer,plant Kitchen 4 Kornoutky Čokoláda A Vanilka (Similarity score: 16.88)
- Auchan Cônes Glacés Chocolat Auchan (Similarity score: 17.32)