Glace
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1125kj (269 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1125kj (269 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.6g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.6g |
| Saturated Fat | 9.7g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 82.20338983050847% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 82.2% |
| Saturated Fat Value | 9.7g |
| Score | 18 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 29.5g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 29.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cucina Nobile Tiramisu (Similarity score: 8.60)
- Tiramisu (Similarity score: 10.29)
- Mondo Italiano Tiramisu (Similarity score: 11.86)
- Leader Price Cônes Noix De Coco (Similarity score: 13.29)
- Prix Mini Cônes Saveur Vanille (Similarity score: 13.84)
- Auchan Cônes Glacés Chocolat Auchan (Similarity score: 14.31)
- Cornetto King Cone Vanille (Similarity score: 14.36)
- Auchan Cones Sundae Caramel (Similarity score: 14.59)
- Dia Conos De Vainilla Con Nueces De Macadamia (Similarity score: 14.94)
- Casino Cônes Caramel Beurre Salé Coeur De Sauce Caramel Au Beurre Salé X6 (Similarity score: 15.72)
- Crai Biscotto Alla Vaniglia Crai (Similarity score: 17.03)
- Coop Cono Alla Panna (Similarity score: 17.07)
- Despar,spar Buonbiscotto (Similarity score: 17.32)
- Syv Cono Helado Vainilla Chocolate (Similarity score: 17.73)
- Auchan Cônes Vanille Café (Similarity score: 18.01)