Stout chocolate pretzel crunch ice cream, stout chocolate pretzel crunch
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1134kj (272 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1134kj (272 calories/kcal) |
| Fiber | 1.5 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4.51g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.51g |
| Saturated Fat | 9.77g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 68.36948915325402% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 68.4% |
| Saturated Fat Value | 9.8g |
| Score | 17 |
| Sodium | 98mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 98mg |
| Sugars | 24.06g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Bofrost Barista Café Selection (Similarity score: 8.16)
- Crème Glacée Cookie Dough (Similarity score: 11.60)
- Nash Finch Company Ice Cream Cake, Mint Chocolate Chip, Mint Chocolate Chip (Similarity score: 11.71)
- Fiorello's Artisan Gelato (Similarity score: 12.16)
- Grandessa Supreme Rich & Creamy (Similarity score: 12.47)
- Jon Donaire Ice Cream Tarts (Similarity score: 12.85)
- King Size Cone Brownie Sundae (Similarity score: 13.85)
- Bio Village,marque Repère Profiteroles Sauce Chocolat (Similarity score: 14.07)
- Magnum Magnum Double Gold Caramel Billionaire (Similarity score: 14.54)
- Bertolli Bertolli Desserts Triple Chocolate Strata, 6 Oz (Similarity score: 14.83)
- Giant Eagle Ice Cream, Cookie Butter (Similarity score: 15.49)
- Great Value, Wal Mart Stores Inc Ice Cream Cone (Similarity score: 15.50)
- Three Twins Ice Cream Ice Cream (Similarity score: 15.71)
- Julie's Organic Julie's Organic, Glutenfreeda, Gluten Free Organic Ice Cream Cookies, Cherry Cheesecake (Similarity score: 15.87)
- U Saveurs, U Profiteroles Saveurs (Similarity score: 15.92)
Ingredients List
- Cream
- Malt Extract
- Coffee
- Chocolate
- Salt
- Natural Flavouring
- Milk
- Cocoa
- Soya Lecithin
- Malt
- Soya Oil
- Skimmed Milk
- Yeast
- Sugar
- Cocoa Processed With Alkali
- Egg Yolk
- Fortified Wheat Flour
- Corn Syrup
- Coconut Oil
- Beer
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)