Giant Eagle Ice cream, cookie butter
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1134kj (272 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1134kj (272 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.5300000000000002g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.53g |
| Saturated Fat | 9.41g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 61.54349247874428% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 61.5% |
| Saturated Fat Value | 9.4g |
| Score | 17 |
| Sodium | 106mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 106mg |
| Sugars | 22.35g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 22.35g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Crème Glacée Cookie Dough (Similarity score: 11.03)
- Magnum Magnum Double Gold Caramel Billionaire (Similarity score: 11.32)
- Julie's Organic Julie's Organic, Glutenfreeda, Gluten Free Organic Ice Cream Cookies, Cherry Cheesecake (Similarity score: 11.38)
- Nash Finch Company Ice Cream Cake, Mint Chocolate Chip, Mint Chocolate Chip (Similarity score: 12.02)
- Brown Butter Bourbon Pecan Ice Cream, Brown Butter Bourbon Pecan (Similarity score: 12.33)
- Really Creamy Ice Cream (Similarity score: 12.45)
- Ben & Jerry's Ben & Jerry's Glace Wich Chocolate Fudge Brownie X3 240ml (Similarity score: 12.57)
- Hiper Dino Sandwich Nata (Similarity score: 12.62)
- Caramel Malt Ice Cream With Almond Toffee Pieces, Fudge Fish & A Caramel Swirl, Caramel Malt (Similarity score: 12.67)
- Grandessa Supreme Rich & Creamy (Similarity score: 13.55)
- Friendly Ice Cream Corp Sundae Ice Cream (Similarity score: 13.57)
- Road Trip Dark Chocolate Almond Ice Cream (Similarity score: 14.11)
- Ben & Jerry's Ben & Jerry's, Ice Cream, Coffee Caramel Buzz (Similarity score: 14.78)
- Talenti Chocolate Cherry Cheesecake Gelato Layers (Similarity score: 15.28)
- Stout Chocolate Pretzel Crunch Ice Cream, Stout Chocolate Pretzel Crunch (Similarity score: 15.49)
Ingredients List
- Cream
- E160b
- Liquid Sugar
- Skimmed Milk
- Cookie Butter
- Speculoos Cookie Pieces
- Vanilla Extract
- E412
- E410
- E407
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)