Ben & Jerry's Ben & jerry's, ice cream, coffee caramel buzz
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1125kj (269 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1125kj (269 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.7g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.7g |
| Saturated Fat | 9.26g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 62.525320729237% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 62.5% |
| Saturated Fat Value | 9.3g |
| Score | 18 |
| Sodium | 111mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 111mg |
| Sugars | 23.15g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.15g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Lidl Tarte À La Normande (Similarity score: 7.04)
- Road Trip Dark Chocolate Almond Ice Cream (Similarity score: 8.20)
- Julie's Organic Julie's Organic, Glutenfreeda, Gluten Free Organic Ice Cream Cookies, Cherry Cheesecake (Similarity score: 11.48)
- Ben & Jerry's, Ice Cream, Keep Caramel And Cookie On (Similarity score: 13.00)
- Daim,r&r,r&r Ice Cream,coolice Ice Cream (Similarity score: 13.05)
- Chocolate Turtle Cheesecake Ice Cream With Sea Salt Caramel, Graham Swirls And Roasted Pecans, Chocolate Turtle Cheesecake (Similarity score: 13.10)
- Häagen Dazs,general Mills Caramel Chai Latte (Similarity score: 13.27)
- Häagen Dazs Vanilla Caramel Brownie (Similarity score: 14.66)
- Giant Eagle Ice Cream, Cookie Butter (Similarity score: 14.78)
- Caramel Malt Ice Cream With Almond Toffee Pieces, Fudge Fish & A Caramel Swirl, Caramel Malt (Similarity score: 14.83)
- Magnum Magnum Double Gold Caramel Billionaire (Similarity score: 15.10)
- Atelier Georget Tarte Normande (Similarity score: 15.25)
- Häagen Dazs Barista Collection (Similarity score: 15.54)
- Ice Cream, Brownies A La Mode (Similarity score: 15.96)
- Galerie Au Chocolat Chocolat Noir 72% Truffé De Pépites De Sirop D'érable (Similarity score: 16.75)
Ingredients List
- Cream
- Sugar
- Coffee Extract
- Whiskey
- Milk
- Almond
- Dry Malt Extract
- Wheat Flour And Malt Barley Extract
- Salt
- Cocoa
- E412
- Skimmed Milk
- Sugar Syrup
- Natural Flavouring
- Soya Lecithin
- E407
- E500ii
- Liquid Sugar
- Water
- Corn Syrup
- Cane Sugar Syrup
- Coconut Oil
- Egg Yolk
- Butter
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)