Hiper Dino Sandwich nata
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1138kj (272 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1138kj (272 calories/kcal) |
| Fiber | 0.9 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 5.3g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.3g |
| Saturated Fat | 6.1g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 62.24489795918367% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 62.2% |
| Saturated Fat Value | 6.1g |
| Score | 15 |
| Sodium | 112.00000000000001mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 112mg |
| Sugars | 24g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Friendly Ice Cream Corp Sundae Ice Cream (Similarity score: 7.47)
- Ben & Jerry's Ben & Jerry's Glace Wich Chocolate Fudge Brownie X3 240ml (Similarity score: 8.78)
- Midnight Cookies & Cream Ice Cream, Midnight Cookies & Cream (Similarity score: 10.18)
- Caramel Malt Ice Cream With Almond Toffee Pieces, Fudge Fish & A Caramel Swirl, Caramel Malt (Similarity score: 11.69)
- Brown Butter Bourbon Pecan Ice Cream, Brown Butter Bourbon Pecan (Similarity score: 12.06)
- Giant Eagle Ice Cream, Cookie Butter (Similarity score: 12.62)
- Alipende Sandwich Nata (Similarity score: 13.38)
- Monoprix,monoprix Gourmet Buche Glacée (Similarity score: 14.35)
- Phinizy & Phebe Handmade Llc Phin & Phebes, Ice Cream, Vanilla Malt Cookie Dough (Similarity score: 14.55)
- Magnum Magnum Double Gold Caramel Billionaire (Similarity score: 14.99)
- Julie's Organic Julie's Organic, Glutenfreeda, Gluten Free Organic Ice Cream Cookies, Cherry Cheesecake (Similarity score: 15.18)
- Talenti Chocolate Cherry Cheesecake Gelato Layers (Similarity score: 15.28)
- Leader Price 2 Éclairs Au Chocolat (Similarity score: 15.50)
- Lemon Tarte (Similarity score: 15.50)
- Wegmans Premium Ice Cream (Similarity score: 15.59)
Ingredients List
- Sugar
- Vegetable Fat
- Glucose Syrup
- Emulsifier
- Stabiliser
- Lactase
- Flavouring
- Wheat Flour
- Sugar
- Vegetable Fat
- Salt
- Raising Agent
- Antioxidant
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)