Pirkka Jäätelötuutit toffee
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1123kj (269 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1123.0kj (269 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.4g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.4g |
| Saturated Fat | 8.4g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 84.84848484848484% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 84.8% |
| Saturated Fat Value | 8.4g |
| Score | 18 |
| Sodium | 100.0mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 100.0mg |
| Sugars | 30g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 30.0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Mucci Soft Ice Cones Vanille Erdbeer (Similarity score: 15.37)
- Auchan Mousse Au Chocolat Glaçée (Similarity score: 16.93)
- Sammontana Cinque Stelle Caffè (Similarity score: 19.68)
- Good Humor, Unilever Good Humor, Oreo, Frozen Oreo Dessert Cone, Naturally And Artificially Flavored (Similarity score: 19.69)
- Good Humor, Oreo, Frozen Dessert Cone Made With Oreo Wafer Pieces, Naturally & Artificially Flavored (Similarity score: 19.69)
- Leader Price 6 Cônes Saveur Spéculoos (Similarity score: 20.06)
- Dia Conos De Vainilla Con Nueces De Macadamia (Similarity score: 20.18)
- Casino Cônes Chocolat X6 (Similarity score: 20.84)
- Bertolli Bertolli Desserts Triple Chocolate Strata, 6 Oz (Similarity score: 22.02)
- Sammontana Gelati Prezzemolo (Similarity score: 22.28)
- Coop Cono Alla Panna (Similarity score: 24.23)
- Great Value, Wal Mart Stores Inc Ice Cream Cone (Similarity score: 24.97)
- Prix Mini Cônes Saveur Vanille (Similarity score: 25.17)
- Turkey Hill Ice Cream Cake (Similarity score: 25.43)
- Bofrost Barista Café Selection (Similarity score: 25.58)
Ingredients List
- Ice Cream
- Colour
- Emulsifier
- Stabiliser
- Flavouring
- Waffle
- Chocolate Glaze
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)