Spartan Tender White Popcorn
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1523kj (365 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1523kj (365 calories/kcal) |
| Fiber | 21.2 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 21.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 12.12g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 12.12g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -6 |
| Sodium | 30mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 30mg |
| Sugars | 3.03g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Spartan Tender Yellow Popcorn (Similarity score: 0.00)
- White Popping Corn (Similarity score: 9.50)
- Yellow Popping Corn (Similarity score: 9.50)
- Frontier, Frontier Soups Frontier Soups, Mushroom Barley Soup Mix (Similarity score: 11.66)
- Whole Grain Rolled Hot Cereal (Similarity score: 15.37)
- Garbanzo Beans (Similarity score: 17.22)
- Protein Blend Brown Jasmine, Lentils, Red Quinoa (Similarity score: 18.08)
- Greenweez Poix Chiche (Similarity score: 18.28)
- Post, Post Foods Llc Shredded Wheat Original (Similarity score: 20.92)
- Kala Chana (Similarity score: 21.01)
- Organic Antioxidant Blend (Similarity score: 21.28)
- Simplynature Whole Grain Wheat Cereal (Similarity score: 21.30)
- Mom's Best Cereals Whole Grain Wheat Cereal (Similarity score: 21.30)
- Miller's Hojuelas De Avena Sabor Canela (Similarity score: 21.32)
- Bob's Red Mill Organic Whole Grain Quinoa (Similarity score: 21.98)
Ingredients List
- White Popcorn
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)