Greenweez Poix chiche
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1523kj (365 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1523kj (365 calories/kcal) |
| Fiber | 17.4 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 17.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 19.3g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 19.3g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -4 |
| Sodium | 24mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 24mg |
| Sugars | 10.7g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 10.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Garbanzo Beans (Similarity score: 4.51)
- Kala Chana (Similarity score: 6.02)
- Select Horeca Horeca Kümmel Ganz Getrocknet (Similarity score: 17.91)
- Spartan Tender White Popcorn (Similarity score: 18.28)
- Spartan Tender Yellow Popcorn (Similarity score: 18.28)
- Whole Grain Rolled Hot Cereal (Similarity score: 18.33)
- Protein Blend Brown Jasmine, Lentils, Red Quinoa (Similarity score: 20.02)
- Tolerant Organic Red Lentil Mini Fettuccine (Similarity score: 20.41)
- Tolerant Organic Mini Fettuccine (Similarity score: 20.41)
- Tolerant Organic Red Lentil Penne (Similarity score: 20.41)
- White Popping Corn (Similarity score: 20.63)
- Yellow Popping Corn (Similarity score: 20.63)
- Bob's Red Mill Garbanzo Bean Flour (Similarity score: 20.95)
- Garbanzo Bean Flour (Similarity score: 20.95)
- Tolerant Green Lentil Penne (Similarity score: 21.17)