Protein blend brown jasmine, lentils, red quinoa
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1527kj (365 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1527kj (365 calories/kcal) |
| Fiber | 9.6 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 9.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 15.38g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 15.38g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -6 |
| Sodium | 29mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 29mg |
| Sugars | 1.92g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- White Popping Corn (Similarity score: 11.19)
- Yellow Popping Corn (Similarity score: 11.19)
- Frontier, Frontier Soups Frontier Soups, Mushroom Barley Soup Mix (Similarity score: 11.20)
- Whole Grain Rolled Hot Cereal (Similarity score: 12.22)
- Organic Antioxidant Blend (Similarity score: 12.73)
- Organic Bronze Cut Pasta, Spaghetti (Similarity score: 13.04)
- Organic Bronze Cut 100% Italian Durum Wheat Pasta, Spaghetti (Similarity score: 13.04)
- Cerreto Farro Perlato (Similarity score: 13.38)
- La Frijolera Lentejas La Frijolera (Similarity score: 14.63)
- Tri Color Rotini Pasta (Similarity score: 15.30)
- Tri Color Pasta Radiatore (Similarity score: 15.30)
- Tagliatelle Nested Egg Pasta (Similarity score: 15.66)
- Tagliatelle Nested Egg Pasta (Similarity score: 15.66)
- Primia,colfiorito,percorsi Di Gusto Farro Perlato Della Toscana (Similarity score: 16.10)
- Miller's Hojuelas De Avena Sabor Canela (Similarity score: 16.26)
Ingredients List
- Laird Lentils
- Brown Jasmine Rice
- Red Quinoa
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)