Organic bronze cut pasta, spaghetti
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1523kj (365 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1523kj (365 calories/kcal) |
| Fiber | 3.6 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 8 |
| Proteins | 10.91g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 10.91g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -4 |
| Sodium | 27mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 27mg |
| Sugars | 3.64g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.64g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Organic Bronze Cut 100% Italian Durum Wheat Pasta, Spaghetti (Similarity score: 0.00)
- Eroski Nidos A Las Espinacas (Similarity score: 10.59)
- Miller's Hojuelas De Avena Sabor Canela (Similarity score: 12.66)
- Tri Color Pasta Radiatore (Similarity score: 12.99)
- Tri Color Rotini Pasta (Similarity score: 12.99)
- Protein Blend Brown Jasmine, Lentils, Red Quinoa (Similarity score: 13.04)
- Manischewitz Premium Enriched Noodle Style Pasta (Similarity score: 13.73)
- Medium Yolk Free Premium Enriched Noodle Style Pasta (Similarity score: 13.73)
- Manischewitz Premium Enriched Noodle Style Pasta (Similarity score: 13.73)
- Manischewitz Premium Enriched Noodle Style Pasta (Similarity score: 13.73)
- Enriched Yolk Free Extra Wide Ribbons (Similarity score: 13.73)
- Cerreto Farro Perlato (Similarity score: 14.12)
- Organic Brown Rice Spaghetti (Similarity score: 14.76)
- Primia,colfiorito,percorsi Di Gusto Farro Perlato Della Toscana (Similarity score: 16.23)
- Whole Grain Rolled Hot Cereal (Similarity score: 16.89)
Ingredients List
- Durum Wheat Semolina
- Water
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)