Tolerant Organic Red Lentil Mini Fettuccine
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1527kj (365 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1527kj (365 calories/kcal) |
| Fiber | 15.3 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 15.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 24.71g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 24.71g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -5 |
| Sodium | 12mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 12mg |
| Sugars | 7.06g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 7.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Tolerant Organic Red Lentil Penne (Similarity score: 0.00)
- Tolerant Organic Mini Fettuccine (Similarity score: 0.00)
- Tolerant Green Lentil Penne (Similarity score: 13.74)
- Green Lentil Elbows (Similarity score: 13.74)
- The Hain Celestial Group Inc Organic Green Split Peas (Similarity score: 15.28)
- Garbanzo Bean Flour (Similarity score: 16.74)
- Bob's Red Mill Garbanzo Bean Flour (Similarity score: 16.74)
- Chickpea Flour (Similarity score: 16.86)
- Bob's Red Mill Garbanzo & Fava Flour (Similarity score: 17.91)
- Amazonas Rainforest Product Amazonas Rainforest Product, Salvatorian Red Beans (Similarity score: 18.48)
- Amazonas Rainforest Product Amazonas Rainforest Product, Salvatorian Red Beans (Similarity score: 18.48)
- Bob's Red Mill Red Lentils Heritage Beans (Similarity score: 18.74)
- Il Viaggiator Goloso Lenticchie Rosse (Similarity score: 20.09)
- Pam & Panorama Lenticchie (Similarity score: 20.09)
- Il Gigante,colfiorito Lenticchie Rosse (Similarity score: 20.13)
Ingredients List
- Non Gmo Red Lentils
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)