Tolerant Green lentil penne
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1527kj (365 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1527kj (365 calories/kcal) |
| Fiber | 10.6 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 10.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 24.71g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 24.71g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -6 |
| Sodium | 18mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 18mg |
| Sugars | 1.18g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.18g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Green Lentil Elbows (Similarity score: 0.00)
- La Frijolera Lentejas La Frijolera (Similarity score: 13.07)
- Tolerant Organic Red Lentil Penne (Similarity score: 13.74)
- Tolerant Organic Red Lentil Mini Fettuccine (Similarity score: 13.74)
- Tolerant Organic Mini Fettuccine (Similarity score: 13.74)
- Primia,colfiorito,percorsi Di Gusto Farro Perlato Della Toscana (Similarity score: 14.77)
- Cerreto Farro Perlato (Similarity score: 15.04)
- Whole Grain Rolled Hot Cereal (Similarity score: 18.65)
- Medium Yolk Free Premium Enriched Noodle Style Pasta (Similarity score: 18.99)
- Manischewitz Premium Enriched Noodle Style Pasta (Similarity score: 18.99)
- Enriched Yolk Free Extra Wide Ribbons (Similarity score: 18.99)
- Manischewitz Premium Enriched Noodle Style Pasta (Similarity score: 18.99)
- Manischewitz Premium Enriched Noodle Style Pasta (Similarity score: 18.99)
- Micostenita Ansie Seed (Similarity score: 19.25)
- Chickpea Flour (Similarity score: 19.76)
Ingredients List
- Green Lentil Flour
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)