Mom's Best Cereals Whole grain wheat cereal
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1523kj (365 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1523kj (365 calories/kcal) |
| Fiber | 12.7 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 12.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 10.91g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 10.91g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -6 |
| Sodium | 18mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 18mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Simplynature Whole Grain Wheat Cereal (Similarity score: 0.00)
- Post, Post Foods Llc Shredded Wheat Original (Similarity score: 2.91)
- Whole Grain Rolled Hot Cereal (Similarity score: 8.16)
- Miller's Hojuelas De Avena Sabor Canela (Similarity score: 9.74)
- Arrowhead Mills, The Hain Celestial Group Inc Arrowhead Mills, Organic Bulgur Wheat (Similarity score: 10.00)
- Primia,colfiorito,percorsi Di Gusto Farro Perlato Della Toscana (Similarity score: 12.30)
- Cerreto Farro Perlato (Similarity score: 12.62)
- Bob's Red Mill Organic Whole Grain Quinoa (Similarity score: 13.59)
- Bob's Red Mill, Bob's Red Mill Natural Foods Whole Grain Teff Flour (Similarity score: 14.28)
- Organic Brown Rice Spaghetti (Similarity score: 14.67)
- Manischewitz Premium Enriched Noodle Style Pasta (Similarity score: 15.19)
- Manischewitz Premium Enriched Noodle Style Pasta (Similarity score: 15.19)
- Manischewitz Premium Enriched Noodle Style Pasta (Similarity score: 15.19)
- Enriched Yolk Free Extra Wide Ribbons (Similarity score: 15.19)
- Medium Yolk Free Premium Enriched Noodle Style Pasta (Similarity score: 15.19)
Ingredients List
- Whole Wheat
- Freshness Preserved With Vitamin E
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)