Post, Post Foods Llc Shredded wheat original
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1521kj (364 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1521kj (364 calories/kcal) |
| Fiber | 12.73 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 12.73 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 10.91g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 10.91g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -6 |
| Sodium | 18.48mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 18.5mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Mom's Best Cereals Whole Grain Wheat Cereal (Similarity score: 2.91)
- Simplynature Whole Grain Wheat Cereal (Similarity score: 2.91)
- Whole Grain Rolled Hot Cereal (Similarity score: 8.07)
- Miller's Hojuelas De Avena Sabor Canela (Similarity score: 8.40)
- Bob's Red Mill Organic Whole Grain Quinoa (Similarity score: 11.03)
- Arrowhead Mills, The Hain Celestial Group Inc Arrowhead Mills, Organic Bulgur Wheat (Similarity score: 11.05)
- Primia,colfiorito,percorsi Di Gusto Farro Perlato Della Toscana (Similarity score: 13.87)
- Cerreto Farro Perlato (Similarity score: 14.02)
- Organic Brown Rice Spaghetti (Similarity score: 14.99)
- Medium Yolk Free Premium Enriched Noodle Style Pasta (Similarity score: 15.50)
- Manischewitz Premium Enriched Noodle Style Pasta (Similarity score: 15.50)
- Manischewitz Premium Enriched Noodle Style Pasta (Similarity score: 15.50)
- Manischewitz Premium Enriched Noodle Style Pasta (Similarity score: 15.50)
- Enriched Yolk Free Extra Wide Ribbons (Similarity score: 15.50)
- Yellow Popping Corn (Similarity score: 16.97)
Ingredients List
- Whole Wheat
- E321
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)