Prozis Oats, Instant & Whole - Chocolate Flavor
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1537kj (368 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1537.0kj (368 calories/kcal) |
| Fiber | 11 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 11.0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 14g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 14.0g |
| Saturated Fat | 1.6g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 20.77922077922078% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 20.8% |
| Saturated Fat Value | 1.6g |
| Score | -5 |
| Sodium | 8.0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 8.0mg |
| Sugars | 1.1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Chabrior,intermarché Flocons D'avoine (Similarity score: 5.47)
- Dmbio Grieß Getreidebrei (Similarity score: 6.14)
- Selecta Avena Tradicional (Similarity score: 6.55)
- Piu Cereali Flocons D´avoine (Similarity score: 7.04)
- Plony Natury Płatki Owsiane Górskie (Similarity score: 7.45)
- Enerbio,ener Bio Dinkel Flakes (Similarity score: 7.69)
- Cem Porcento Farinha De Aveia Integral (Similarity score: 7.93)
- Carrefour Bio, Carrefour Son D'avoine Bio (Similarity score: 8.25)
- Hammer Mühle Hafer Porridge (Similarity score: 8.48)
- Quaker Instant Oatmeal (Similarity score: 8.90)
- Alnatura Alnatura Hafer (Similarity score: 9.18)
- Greenweez Flocons D'avoine (Similarity score: 9.19)
- Rummo Fusilli Pois Chiches Et Riz Brun (Similarity score: 9.20)
- Ikea Hjälteroll (Similarity score: 9.21)
- Fior Di Loto Fiocchi D’avena Bio (Similarity score: 9.35)