Chabrior,Intermarché Flocons d'avoine
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1536kj (368 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1536kj (368 calories/kcal) |
| Fiber | 11.4 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 11.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 12.1g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 12.1g |
| Saturated Fat | 1.2g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 17.647058823529413% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 17.6% |
| Saturated Fat Value | 1.2g |
| Score | -5 |
| Sodium | 8mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 8mg |
| Sugars | 1.1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Prozis Oats, Instant & Whole Chocolate Flavor (Similarity score: 5.47)
- Dmbio Grieß Getreidebrei (Similarity score: 5.69)
- Piu Cereali Flocons D´avoine (Similarity score: 6.19)
- Hammer Mühle Hafer Porridge (Similarity score: 6.35)
- Cem Porcento Farinha De Aveia Integral (Similarity score: 6.37)
- Enerbio,ener Bio Dinkel Flakes (Similarity score: 6.68)
- Co Op Scottish Jumbo Rolled Oats (Similarity score: 6.70)
- Auchan Flocons D'avoine 100 % Céréales (Similarity score: 7.07)
- Morning Food Ltd Mornflake Medium Oatmeal (Similarity score: 7.08)
- Mornflake Gluten Free Porridge Oats (Similarity score: 7.26)
- Mornflake Oats (Similarity score: 7.26)
- Skaneja 7 Grudu Dribsniai (Similarity score: 7.30)
- Carrefour Bio, Carrefour Son D'avoine Bio (Similarity score: 7.49)
- Biobio Bio Getreideflockenmischung Mit 12% Kernen Und Samen (Similarity score: 7.81)
- Plony Natury Płatki Owsiane Górskie (Similarity score: 7.90)
Ingredients List
- Whole Grain Rolled Oats
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)