Plony Natury Płatki owsiane Górskie
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1532kj (367 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1532kj (367 calories/kcal) |
| Fiber | 10 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 10 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 13g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 13g |
| Saturated Fat | 1.2g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 21.052631578947366% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 21.1% |
| Saturated Fat Value | 1.2g |
| Score | -5 |
| Sodium | 8mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 8mg |
| Sugars | 1.8g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Polskie Supermarkety Płatki Owsiane (Similarity score: 2.88)
- Auga Instant Oat Flakes (Similarity score: 4.17)
- Auga Oat Flakes (Similarity score: 4.17)
- Dmbio Grieß Getreidebrei (Similarity score: 5.26)
- Wurzener Haferflocken Zart (Similarity score: 6.59)
- Wurzener Haferflocken Kernig (Similarity score: 6.59)
- Cenos Kasza Owsiana Cenos (Similarity score: 7.06)
- Lieblings Portidge (Similarity score: 7.24)
- Hahne Basis Müsli Vollkorn (Similarity score: 7.39)
- Prozis Oats, Instant & Whole Chocolate Flavor (Similarity score: 7.45)
- Selecta Avena Tradicional (Similarity score: 7.47)
- Brochan Scottish Porridge Oats (Similarity score: 7.56)
- Wurzener Haferflocken Kernig Bio (Similarity score: 7.62)
- Chabrior,intermarché Flocons D'avoine (Similarity score: 7.90)
- Gwoon,g'woon Havermout (Similarity score: 7.95)
Ingredients List
- Oat Flakes
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)