brochan Scottish porridge oats
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1531kj (366 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1531kj (366 calories/kcal) |
| Fiber | 9.7 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 9.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 12g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 12g |
| Saturated Fat | 1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 16.129032258064516% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 16.1% |
| Saturated Fat Value | 1g |
| Score | -6 |
| Sodium | 8mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 8mg |
| Sugars | 1.2g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Co Op Scottish Jumbo Rolled Oats (Similarity score: 5.70)
- Auga Instant Oat Flakes (Similarity score: 5.85)
- Auga Oat Flakes (Similarity score: 5.85)
- Myprotein 100% Rolled Oats, Unflavoured (Similarity score: 6.15)
- Coles Organic Quinoa Flakes (Similarity score: 6.56)
- Hahne Basis Müsli Vollkorn (Similarity score: 6.64)
- Grillon D'or Flocons D'avoine Complets (Similarity score: 6.88)
- Grillon D'or Flocons D'avoine (Similarity score: 6.88)
- Lieblings Portidge (Similarity score: 6.91)
- Polskie Supermarkety Płatki Owsiane (Similarity score: 7.07)
- Grani'or Flocons D’avoine (Similarity score: 7.49)
- Plony Natury Płatki Owsiane Górskie (Similarity score: 7.56)
- Gwoon,g'woon Havermout (Similarity score: 7.63)
- Haricaman Harina Integral De Trigo (Similarity score: 7.65)
- Dmbio Grieß Getreidebrei (Similarity score: 7.83)