Auga Instant Oat Flakes
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1530kj (366 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1530kj (366 calories/kcal) |
| Fiber | 9 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 13.8g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 13.8g |
| Saturated Fat | 1.3g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 19.402985074626866% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 19.4% |
| Saturated Fat Value | 1.3g |
| Score | -5 |
| Sodium | 8mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 8mg |
| Sugars | 1.3g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Auga Oat Flakes (Similarity score: 0.00)
- Polskie Supermarkety Płatki Owsiane (Similarity score: 2.67)
- Plony Natury Płatki Owsiane Górskie (Similarity score: 4.17)
- Brochan Scottish Porridge Oats (Similarity score: 5.85)
- Wurzener Haferflocken Kernig (Similarity score: 6.10)
- Wurzener Haferflocken Zart (Similarity score: 6.10)
- Gwoon,g'woon Havermout (Similarity score: 6.12)
- Lieblings Portidge (Similarity score: 6.72)
- Ferrero Couscous Gold (Similarity score: 6.96)
- Dmbio Grieß Getreidebrei (Similarity score: 7.57)
- Coles Organic Quinoa Flakes (Similarity score: 7.59)
- Próvida Son D'avoine Integral (farelo De Aveia) (Similarity score: 7.67)
- Auchan Flocon D'avoine (Similarity score: 7.82)
- Moulin Des Moines Amarante (Similarity score: 7.86)
- Hahne Basis Müsli Vollkorn (Similarity score: 7.98)
Ingredients List
- Made From Oats Grown In Auga Fields
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)