Grillon d'Or Flocons d'avoine
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1531kj (366 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1531kj (366 calories/kcal) |
| Fiber | 10.5 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 10.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 12.5g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 12.5g |
| Saturated Fat | 0.9g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 13.636363636363638% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 13.6% |
| Saturated Fat Value | 0.9g |
| Score | -6 |
| Sodium | 4mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 4mg |
| Sugars | 1.4g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Grillon D'or Flocons D'avoine Complets (Similarity score: 0.00)
- Myprotein 100% Rolled Oats, Unflavoured (Similarity score: 3.88)
- Grani'or Flocons D’avoine (Similarity score: 3.99)
- Sabarot Quinoa Blanc (Similarity score: 5.63)
- Delhaize Flocons D'avoine (Similarity score: 6.16)
- Artisans Du Monde Trio De Quinoa Real (Similarity score: 6.60)
- Emco Oat Flakes (Similarity score: 6.72)
- Myprotein Avoine Instantanée Sans Gluten (Similarity score: 6.82)
- Brochan Scottish Porridge Oats (Similarity score: 6.88)
- Coles Organic Quinoa Flakes (Similarity score: 7.53)
- Sainsbury's Scottish Whole Rolled Oats (Similarity score: 7.78)
- Tesco, Carefree Scottish Oats (Similarity score: 7.78)
- Morning Food Ltd Mornflake Medium Oatmeal (Similarity score: 7.97)
- Sabarot Trio De Quinoa (Similarity score: 7.98)
- Mornflake Oats (Similarity score: 8.05)
Ingredients List
- Wholemeal Oat
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)