Delhaize Flocons d'avoine
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1527kj (365 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1527kj (365 calories/kcal) |
| Fiber | 11 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 11 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 14g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 14g |
| Saturated Fat | 1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 14.285714285714285% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 14.3% |
| Saturated Fat Value | 1g |
| Score | -6 |
| Sodium | 4mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 4mg |
| Sugars | 1.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Artisans Du Monde Trio De Quinoa Real (Similarity score: 4.40)
- Alnatura Nudeln Dinkel Vollkorn Spaghetti (Similarity score: 5.44)
- Auchan Flocon D'avoine (Similarity score: 5.90)
- Grillon D'or Flocons D'avoine Complets (Similarity score: 6.16)
- Grillon D'or Flocons D'avoine (Similarity score: 6.16)
- Naturaline,moulin Des Moines Farine De Petit Épeautre Demi Complète Type 110 (Similarity score: 6.85)
- Bio Par Nature Quinoa Blanc Bio (Similarity score: 7.09)
- Delhaize Épeautre Soufflé (Similarity score: 7.10)
- Dm Bio Kinder Basis Müsli Mit Feinen Dinkelflakes (Similarity score: 7.21)
- Myprotein 100% Rolled Oats, Unflavoured (Similarity score: 7.33)
- Naturasi Fiocchi Avena Grandi Integrali (Similarity score: 7.44)
- Terrasana, Terra Sana Farine D Avoine (Similarity score: 7.44)
- Celnat Petits Flocons D'avoine Sans Gluten (Similarity score: 7.44)
- Naturasi Fiocchi Di Avena Piccoli Integrali (Similarity score: 7.44)
- Fiocchi Di Avena Integrali (Similarity score: 7.44)