NaturaSi Fiocchi avena grandi integrali
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1523kj (365 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1523kj (365 calories/kcal) |
| Fiber | 11 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 11 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 14g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 14g |
| Saturated Fat | 1.2g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 17.391304347826086% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 17.4% |
| Saturated Fat Value | 1.2g |
| Score | -5 |
| Sodium | 4mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 4mg |
| Sugars | 1.3g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Naturasi Fiocchi Di Avena Piccoli Integrali (Similarity score: 0.00)
- Markal Bio,markal Creme D'avoine Precuite (Similarity score: 2.86)
- Natura Si Crusca D’avena (Similarity score: 3.48)
- Bösen Haferkleie (Similarity score: 4.77)
- Alnatura Nudeln Dinkel Vollkorn Spaghetti (Similarity score: 4.83)
- Kashi Kashi Whole Health Ready To Eat Cereal Puffed 6 5oz (Similarity score: 5.04)
- Auchan Flocon D'avoine (Similarity score: 5.77)
- Delhaize Épeautre Soufflé (Similarity score: 5.84)
- Myllyn Paras Luomukaurahiutale (Similarity score: 5.84)
- Grillon D'or Petit Flocons D'avoine Sans Gluten (Similarity score: 5.91)
- Vital,despar,fiorentini Alimentare Fiocchi Di Avena Biologici (Similarity score: 6.60)
- Kölln Kölln Bio Haferflocken Zart (Similarity score: 6.64)
- Terres Et Cereales Flocons D'avoine Sans Gluten (Similarity score: 6.64)
- Náttúra Fiocchi Avena Integrali (Similarity score: 6.70)
- Trevisan Fiocchi Di Avena Biologici (Similarity score: 6.73)