Bösen Haferkleie
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1523kj (365 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1523kj (365 calories/kcal) |
| Fiber | 8.2 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 8.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 12.5g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 12.5g |
| Saturated Fat | 1.2g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 18.46153846153846% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 18.5% |
| Saturated Fat Value | 1.2g |
| Score | -5 |
| Sodium | 4mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 4mg |
| Sugars | 1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Terres Et Cereales Flocons D'avoine Sans Gluten (Similarity score: 3.56)
- Grillon D'or Petit Flocons D'avoine Sans Gluten (Similarity score: 4.38)
- Naturasi Fiocchi Avena Grandi Integrali (Similarity score: 4.77)
- Naturasi Fiocchi Di Avena Piccoli Integrali (Similarity score: 4.77)
- Próvida Son D'avoine Integral (farelo De Aveia) (Similarity score: 5.23)
- Markal Bio,markal Creme D'avoine Precuite (Similarity score: 5.53)
- Kölln Kölln Bio Haferflocken Zart (Similarity score: 5.89)
- Kashi Kashi Whole Health Ready To Eat Cereal Puffed 6 5oz (Similarity score: 5.99)
- Minoterie De L'écluse Farine De Blé Noir Complète (Similarity score: 6.36)
- Minoterie Roupsard Farine De Ble Noir Le Rhun Le Moulin De L'ecluse (Similarity score: 6.36)
- Moulin Des Moines Amarante (Similarity score: 6.68)
- Lucien Georgelin Flocons D'avoine (Similarity score: 6.74)
- Alnatura Nudeln Dinkel Vollkorn Spaghetti (Similarity score: 6.75)
- Lieblings Porridge Hafermahlzeit Mehrkorn (Similarity score: 6.90)
- Paul Heumann Pain Azyme Cracker'o Complet Paul Heumann (Similarity score: 6.97)
Ingredients List
- Oat Bran
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)