Grillon d'Or Petit flocons d'avoine sans gluten
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1523kj (365 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1523kj (365 calories/kcal) |
| Fiber | 10 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 10 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 12g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 12g |
| Saturated Fat | 1.4g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 20.8955223880597% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 20.9% |
| Saturated Fat Value | 1.4g |
| Score | -5 |
| Sodium | 3.6mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 3.6mg |
| Sugars | 1.2g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Terres Et Cereales Flocons D'avoine Sans Gluten (Similarity score: 2.06)
- Bösen Haferkleie (Similarity score: 4.38)
- Minoterie Roupsard Farine De Ble Noir Le Rhun Le Moulin De L'ecluse (Similarity score: 5.23)
- Minoterie De L'écluse Farine De Blé Noir Complète (Similarity score: 5.23)
- Kölln,kölln Flocken, Kölln, Kölln Flocken Instant Flocken (Similarity score: 5.74)
- Naturasi Fiocchi Di Avena Piccoli Integrali (Similarity score: 5.91)
- Naturasi Fiocchi Avena Grandi Integrali (Similarity score: 5.91)
- Kölln Kölln Bio Haferflocken Zart (Similarity score: 6.22)
- Markal Bio,markal Creme D'avoine Precuite (Similarity score: 6.31)
- Kashi Kashi Whole Health Ready To Eat Cereal Puffed 6 5oz (Similarity score: 6.75)
- Bjorg Flocons D'avoine (Similarity score: 6.77)
- Vital,despar,fiorentini Alimentare Fiocchi Di Avena Biologici (Similarity score: 6.94)
- Trevisan Fiocchi Di Avena Biologici (Similarity score: 6.95)
- Fiorentini Bio Fiocchi Di Avena (Similarity score: 6.95)
- Fiorentini Bio Fiocchi Di Avena (Similarity score: 6.95)
Ingredients List
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)