Celnat Petits flocons d'avoine sans gluten
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1527kj (365 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1527kj (365 calories/kcal) |
| Fiber | 11 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 11 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 14g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 14g |
| Saturated Fat | 1.2g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 17.391304347826086% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 17.4% |
| Saturated Fat Value | 1.2g |
| Score | -5 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 1.3g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Terrasana, Terra Sana Farine D Avoine (Similarity score: 0.00)
- Fiocchi Di Avena Integrali (Similarity score: 0.00)
- Bell's Havregryn (Similarity score: 2.58)
- Øgo (Similarity score: 2.58)
- Cora Flocon D'avoine (Similarity score: 3.68)
- Bloch,auguste Bloch Flocons D'avoine (Similarity score: 3.78)
- Bertoncini Fiocchi Di Avena Grandi Biologici (Similarity score: 3.91)
- Tre Mulini Fiocchi Di Avena (Similarity score: 3.91)
- Stella Foods Srl Fiocchi Di Avena Grandi Senza Glutine (Similarity score: 3.91)
- Stella Foods Srl Fiocchi Di Avena Biologici (Similarity score: 3.91)
- Pirkka Luomu Pikakaurahiutale (Similarity score: 4.24)
- Carrefour Oat Flakes (Similarity score: 5.23)
- Carrefour Flocons D'avoine (Similarity score: 5.23)
- Auchan Flocon D'avoine (Similarity score: 5.77)
- Farina Avena Gusto Pistacchio (Similarity score: 5.99)
Ingredients List
- Oat Flakes
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)