MyProtein Avoine Instantanée sans Gluten
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1531kj (366 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1531kj (366 calories/kcal) |
| Fiber | 10 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 10 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 12g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 12g |
| Saturated Fat | 1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 16.129032258064516% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 16.1% |
| Saturated Fat Value | 1g |
| Score | -6 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 1.2g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Bio Sonne Graines De Sarrasin (Similarity score: 2.65)
- Emco Oat Flakes (Similarity score: 2.89)
- Carrefour Oat Flakes (Similarity score: 3.97)
- Carrefour Flocons D'avoine (Similarity score: 3.97)
- Pirkka Luomu Pikakaurahiutale (Similarity score: 4.29)
- Bloch,auguste Bloch Flocons D'avoine (Similarity score: 4.52)
- Øgo (Similarity score: 4.94)
- Bell's Havregryn (Similarity score: 4.94)
- Ofal Flocons D'avoine Gros Céréales (Similarity score: 5.19)
- Tesco, Carefree Scottish Oats (Similarity score: 5.22)
- Sainsbury's Scottish Whole Rolled Oats (Similarity score: 5.22)
- Kölln, Kölln Bio Hafer Flocken ( Kernig ) (Similarity score: 6.16)
- Myprotein 100% Rolled Oats, Unflavoured (Similarity score: 6.22)
- Stella Foods Srl Fiocchi Di Avena Biologici (Similarity score: 6.22)
- Bertoncini Fiocchi Di Avena Grandi Biologici (Similarity score: 6.22)