Greenweez Flocons d'avoine
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1540kj (369 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1540kj (369 calories/kcal) |
| Fiber | 10 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 10 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 12.5g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 12.5g |
| Saturated Fat | 1.2g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 17.142857142857142% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 17.1% |
| Saturated Fat Value | 1.2g |
| Score | -5 |
| Sodium | 4mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 4mg |
| Sugars | 0.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Fior Di Loto Fiocchi D’avena Bio (Similarity score: 2.82)
- Myvitamins Rolled Oats (Similarity score: 3.31)
- Quaker Instant Oatmeal (Similarity score: 4.49)
- Piu Cereali Flocons D´avoine (Similarity score: 5.71)
- U Flocons D'avoine (Similarity score: 5.76)
- Hammer Mühle Hafer Porridge (Similarity score: 5.82)
- Cem Porcento Farinha De Aveia Integral (Similarity score: 5.98)
- Continente,continente Bio Flocons D'avoine (Similarity score: 6.10)
- Seitenbacher Quinoa Tricolor (Similarity score: 6.20)
- Odlums Porridge Oatflakes (Similarity score: 6.22)
- Tesco Tesco Organic Porridge Oats 750g (Similarity score: 6.26)
- Enerbio,ener Bio Dinkel Flakes (Similarity score: 6.27)
- Morning Food Ltd Mornflake Medium Oatmeal (Similarity score: 6.33)
- Mornflake Gluten Free Porridge Oats (Similarity score: 6.39)
- Mornflake Oats (Similarity score: 6.39)
Ingredients List
- Oat Flakes
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)