myvitamins Rolled Oats
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1541kj (369 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1541kj (369 calories/kcal) |
| Fiber | 9.1 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 9.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 12g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 12g |
| Saturated Fat | 1.3g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 15.476190476190476% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 15.5% |
| Saturated Fat Value | 1.3g |
| Score | -5 |
| Sodium | 4mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 4mg |
| Sugars | 1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Greenweez Flocons D'avoine (Similarity score: 3.31)
- Fior Di Loto Fiocchi D’avena Bio (Similarity score: 4.11)
- U, U Bio Préparation Pour Pain Graines Et Céréales (Similarity score: 4.85)
- Millhouse Νιφάδες Βρώμης Ολικής Άλεσης (Similarity score: 4.87)
- U Flocons D'avoine (Similarity score: 5.28)
- Seitenbacher Quinoa Tricolor (Similarity score: 5.82)
- Tesco Tesco Organic Porridge Oats 750g (Similarity score: 5.97)
- Ener Bio Basis Müsli Ohne Zuckerzusatz (Similarity score: 6.08)
- Lidl Porridge Oats (Similarity score: 6.33)
- Edeka Bio Basis Müsli 5 Korn Mix (Similarity score: 6.51)
- Alnatura Alnatura Hafer (Similarity score: 6.57)
- Piu Cereali Flocons D´avoine (Similarity score: 6.65)
- Odlums Porridge Oatflakes (Similarity score: 6.66)
- Cem Porcento Farinha Aveia Integral (Similarity score: 6.83)
- Quaker Instant Oatmeal (Similarity score: 6.92)
Ingredients List
- Oat Flakes
- Unflavoured
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)