quaker instant oatmeal
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1540kj (369 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1540kj (369 calories/kcal) |
| Fiber | 10 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 10 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 12.3g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 12.3g |
| Saturated Fat | 1.71g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 19.95332555425904% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 20% |
| Saturated Fat Value | 1.7g |
| Score | -5 |
| Sodium | 2.9mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 2.9mg |
| Sugars | 1.1400000000000001g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.14g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Fior Di Loto Fiocchi D’avena Bio (Similarity score: 4.02)
- Greenweez Flocons D'avoine (Similarity score: 4.49)
- Prozis Oatmeal Prozis (Similarity score: 4.84)
- Odlums Porridge Oatflakes (Similarity score: 5.87)
- Continente,continente Bio Flocons D'avoine (Similarity score: 6.28)
- Cem Porcento Farinha De Aveia Integral (Similarity score: 6.56)
- Migros Bio Flakes & Pops Con Spelta E Grano Saraceno (Similarity score: 6.65)
- Myvitamins Rolled Oats (Similarity score: 6.92)
- U Flocons D'avoine (Similarity score: 6.96)
- Enerbio,ener Bio Dinkel Flakes (Similarity score: 6.98)
- Rummo Fusilli Pois Chiches Et Riz Brun (Similarity score: 7.32)
- Probios Fiocchi Di Avena Mignon (Similarity score: 7.32)
- Hammer Mühle Hafer Porridge (Similarity score: 7.60)
- Tesco Tesco Organic Porridge Oats 750g (Similarity score: 7.65)
- Rummo Penne Rigate 66 (Similarity score: 7.67)
Ingredients List
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)