Probios Riso integrale soffiato italiano
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1552kj (371 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1552kj (371 calories/kcal) |
| Fiber | 3.4 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 8 |
| Proteins | 8.6g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 8.6g |
| Saturated Fat | 0.8g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 25.806451612903224% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 25.8% |
| Saturated Fat Value | 0.8g |
| Score | -4 |
| Sodium | 4mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 4mg |
| Sugars | 0.4g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Tinkyáda Food Directions Inc Tinkyada, Pasta Joy Ready, Brown Rice Elbow Pasta (Similarity score: 5.83)
- Geovita Riz Long Grain Bio (Similarity score: 6.20)
- Markal Riz Brun Doux (Similarity score: 7.93)
- Markal Farine De Riz Demi Complet (Similarity score: 7.99)
- Happy Bio Flocons De Riz (Similarity score: 8.09)
- Moulin Des Moines Billettes De Riz (Similarity score: 8.20)
- Sonko Ryż Basmati (Similarity score: 8.26)
- Lustucru Lustucru Riz 5 Min Sachets 750g (5x150g) (Similarity score: 8.70)
- Alb Gold Mie Noodle Dinkel (Similarity score: 9.50)
- Ceres Organics Certified Organic Brown Basmati Rice (Similarity score: 9.63)
- Lustucru,panzani Lustucru Riz 5 Min Sachets 450g (5x90g) (Similarity score: 9.95)
- Storico Pastificio Garofalo Lumaca Rigata (Similarity score: 10.12)
- Garofalo Pâtes Blé Dur Biologique Garofalo (Similarity score: 10.12)
- Garofalo Durum Wheat Pasta With Tomato And Spinach (Similarity score: 10.12)
- Dmbio,dm Bio Amaranth Gepufft (Similarity score: 10.13)