Markal Farine de riz demi complet
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1548kj (370 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1548kj (370 calories/kcal) |
| Fiber | 4.6 |
| Fiber Points | 4 |
| Fiber Value | 4.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 8 |
| Proteins | 7.2g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.2g |
| Saturated Fat | 0.18000000715256g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 22.500000558793836% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 22.5% |
| Saturated Fat Value | 0.2g |
| Score | -4 |
| Sodium | 3.99999991059304mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 4mg |
| Sugars | 0.9g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Moulin Des Moines Billettes De Riz (Similarity score: 3.92)
- Ceres Organics Certified Organic Brown Basmati Rice (Similarity score: 4.14)
- Ecor Riso Basmati Integrale Wholemeal Basmati Rice G 500 (Similarity score: 5.55)
- Vajra Riz Basmati Complet (Similarity score: 5.90)
- Ecor Riso Bastati Integrale (Similarity score: 5.92)
- Happy Bio Flocons De Riz (Similarity score: 6.00)
- Les Moulins De Provence Coquillettes Maïs Et Riz (Similarity score: 6.01)
- Lazzaretti Rigatoni Maïs Et Riz (Similarity score: 6.01)
- Lazzaretti Tagliatelles 3 Couleurs Bio (Similarity score: 7.98)
- Probios Riso Integrale Soffiato Italiano (Similarity score: 7.99)
- Baule Volante Riso Basmati Integrale (Similarity score: 8.19)
- Lazzaretti Pâtes (Similarity score: 8.26)
- La Bienfaisante Matsot À L'eau (Similarity score: 8.63)
- Auchan Graine De Couscous Fin (Similarity score: 9.02)
- Evernat Pain Azyme (Similarity score: 9.12)
Ingredients List
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)